BACK: Do głównej strony ćwiczeń

Strona zasad ogólnych

 

Bardzo się cieszę, że mogę z Państwem mieć zajęcia i staram się być zawsze do Państwa dyspozycji. Ważne jest dla mnie Państwa zdanie. Proszę do mnie swobodnie mailować lub przychodzić w sprawie różnych problemów. Najskuteczniej będę mógł Państwu pomóc, jeżeli Państwo włożą trochę pracy własnej – czyli najpierw sami pomyślą w czym problem, a potem napiszą. I nie chcę przez to powiedzieć, żeby mi nie zawracać głowy J :- ) wprost przeciwnie: proszę mi zawracać głowę!! Najskuteczniej via email: mailto:eomazur@cyf-kr.edu.pl

 

Przede wszystkim:

Proszę chodzić na wykłady!!!. Ćwiczenia wymagają opanowania wykładu! Do tego Profesor BARDZO DOBRZE wykłada. On nie mówi nic bez sensu. (Profesor wykłada bez sensu z prawdopodobieństwem równym zero. Czyli nie jest to niemożliwe, ale zachodzi „prawie nigdy”) Czyli nawet jeśli tylko o czymś wspomniał, to jest ważne; czasem rzucone niby mimochodem słowo ma duże znaczenie teoretyczne; proszę więc dokładnie notować. Jeśli Profesor o czymś powiedział 5 zdań i jeszcze coś nabazgrał na tablicy, to nie mówił ot tak sobie, tylko to jest coś, co Państwo powinni zapamiętać i przemyśleć. On naprawdę wie, co mówi, i nawet jeśli jakiś szczegół wydaje się Państwu drobny i bez znaczenia, to proszę się w niego wmyśleć, a nie będzie to czas stracony. Profesor podaje samą esencję, to, co najważniejsze, i nic wy tym wykładzie nie jest bez powodu. Radzę na bieżąco czytać sobie po kilka razy wykłady, i przygotowywać się PRZED wykładem.

 

Ponadto:

  1. Zakładam, że Państwo są DOROŚLI I ODPOWIEDZIALNI.
  2. Robimy te zajęcia po to, żeby Państwo SIĘ czegoś PORZĄDNIE nauczyli.
  3. To wymaga Państwa UCZESTNICTWA, AKTYWNOŚCI i SAMODZIELNOŚCI.
  4. Chodzi o to, żeby Państwo nabyli pewnych UMIEJĘTNOŚCI i je ROZUMIELI.
  5. Należy unikać NIEOMYLNOŚCI. Od nikogo nie wymagam, żeby NIGDY NIE POPEŁNIAŁ BŁĘDÓW. Proszę tylko umieć je znajdować i poprawiać!
  6. Proszę się przygotowywać na zajęcia!!

 

Last but not least:

 

  1. Dobrze będzie jeśli Państwo będą pilnować terminów i nie odkładać różnych spraw –poprawiania i pisania kartkówek kolokwiów itp. Każdą przez Państwa opóźnioną rzecz (np. zaliczenie) ja prawdopodobnie opóźnię jeszcze kilka razy tyle.

 

Ergo: jeśli ktoś czegoś nie rozumie, to pierwsze co powinien zrobić, to zadać sobie pytanie: Co zrobiłem/łam żeby zrozumieć?

 

Materiały na tej stronie są po to, żeby ułatwić Państwu samodzielną pracę. Ktoś na zajęciach może nie być w formie i nie usłyszeć o czym jest mowa, ja mogę nie być w formie lub nie zdążyć czegoś przedstawić itp. Materiały tutaj zamieszczone mają w mojej intencji Państwu pomóc. Mają Państwo przykładowe pliki MS Excel żeby podejrzeć ich konstrukcję. Mogą je Państwo wykorzystać do tworzenia sobie zadań dla wyćwiczenia sprawności rachunkowej. Mają Państwo zadania opatrzone komentarzem co do sposobu rozwiązania oraz parę przykładów z prawidłowymi wynikami. Proszę je wykorzystywać i ćwiczyć J

 

Problem sprawności w wykonywaniu zadań. Będę od Państwa wymagał sprawnego przeprowadzania obliczeń – także bez pomocy komputera. Jest to sprawność techniczna, której osiągnięcie nie jest głównym celem tych zajęć; jest ona jednak bardzo ważnym środkiem – bez niej trudno uzyskać zrozumienie stosowanych metod. Może być tak, że ktoś rozumie procedurę ale myli się w szczegółach, ale może też być tak, że te pomyłki wynikają z niezrozumienia problemu. Uzyskanie prawdziwego wyniku świadczy raczej na rzecz rozumienia, ponadto jest ważne w zastosowaniach. Mogą Państwo dopracować swoje rozumienie przedmiotu wtedy, kiedy trudności techniczne nie będą stały na przeszkodzie. Proszę więc przy pomocy zamieszczonych tu materiałów ćwiczyć technikę posługiwania się kalkulatorem, arkuszem kalkulacyjnym oraz kartką i długopisem. Proszę także sprawnie posługiwać się podstawowym rachunkiem różniczkowym i macierzowym. Bardzo ułatwi to Państwu zaliczenie sprawdzianów oraz zdanie egzaminu. Proszę to potraktować poważnie jako radę kogoś ciężko doświadczonego w swoim czasie brakiem takiej wprawy J.

 

Literatura: Po polsku: Mogą Państwo zajrzeć do starych już ale dobrych książek A. Goldberger Teoria Ekonometrii lub H. Theil Zasady Ekonometrii. Jest dużo książek które są niekoniecznie całkiem dobre, co sprawia, że szukając na własną rękę dużo Państwo ryzykują. Pewne konkretne prace może Państwu polecić Profesor i proszę Go o to pytać, ale te prace mogą być po angielsku. Cała dostępna współczesna literatura fachowa jest niestety po angielsku. Jeśli ktoś będzie chciał kiedyś posłużyć się metodami ekonometrycznymi w pracy, to źródła będą po angielsku. Im wcześniej to Państwo opanują, tym lepiej.

BACK: Do głównej strony ćwiczeń